Jak drukarka będzie najlepsza do domu

drukarka

W dobie komunikacji mailami, e-urzędów i wszechobecnych telefonów posiadanie drukarki w domu wydaje się być zbędne. Okazjonalnie można przecież coś wydrukować u znajomego, w pracy czy punkcie ksero na mieście. Jednak jeśli w domu są dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym, albo ktoś z domowników często pracuje zdalnie to posiadanie drukarki może okazać się przydatne, jeśli nie niezbędne.

Co oferują producenci- wybór technologii

Do zastosowań domowych najczęściej wybiera się drukarki w jednej z dwóch technologii: druku atramentowego lub laserowego jak drukarki w sferis. Kiedyś zdarzały się też drukarki igłowe, ale z uwagi na głośność i kiepską jakość w domach ich się nie spotyka. Wybór technologii powinien zależeć od tego, do czego taka drukarka będzie używana. Jeżeli drukowanie będzie się ograniczać niemal wyłącznie do tekstu najlepiej wybrać drukarkę laserową. Do wydruku grafiki i zdjęć lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa.

drukarka

Szybkość, jakość i rodzaj papieru

Wybierając urządzenie warto sprawdzić takie parametry jak szybkość wydruku i jakość. Urządzenia teoretycznie podobne, w podobnej cenie często mają te parametry bardzo różne. Jeżeli drukowane będą zdjęcia szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na jakość ale również na rodzaj papieru. Papier do wydruku fotografii zwykle jest grubszy, a nie każde urządzenie może z takim papierem pracować.

Czy tania drukarka zawsze jest tania?

Jedna z najważniejszych kwestii przy kupnie drukarki jest weryfikacja kosztów eksploatacji, czyli najkrócej ujmując należy sprawdzić cenę tuszy w przypadku drukarki atramentowej i tonera dla laserowego urządzenia. Dla lepszego porównania najlepiej przeliczyć ten koszt na cenę wydruku jednej strony. Często okazuje się, że koszty eksploatacyjne w tanich urządzeniach są tak wysokie, że opłaca się dołożyć stosunkowo niewielką kwotę, która szybko się zwróci w postaci tańszego atramentu lub tonera.

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Urządzenie wielofunkcyjne to drukarka połączona ze skanerem. Dzięki temu oprócz wydruku i skanowania można w warunkach domowych wykonać także ksero dokumentów. Takie urządzenia często są niewiele droższe od samych drukarek, więc warto przy zakupie rozważyć, czy takie rozwiązanie nie będzie bardziej opłacalne.

Dodaj komentarz

Copyright Drukarnia Barw 2019
Tech Nerd theme designed by Siteturner